Hürriyet Gazetesi’ni Doğan Holding’ten çok cüzi bir fiyata satın alana Demirören Grubu tepkilerin odağında. Şu ana kadar 43 kişinin işten atılmasına rağmen, ne Demirören Grubundan ne de hükumet yetkililerinden bir tepki ya da açıklama gelmedi. Günlerdir konuşulan, Hürriyet’teki işten atılmalarla ilgili önemli isimler de bugün tepkisini ortaya koydu. Fatih Portakal, Fatih Altaylı ve Cem Küçük’ün hedefinde Hürriyet’teki tasfiyeler vardı.

Hürriyet Gazetesi, medya tarihinde hiç görülmemiş bir taktikle, hamilelik iznine ayrılanı, askere giden ve kanser hastası olanları da umursamadan işten attı. Birçoğunun gazetede 20 yılını doldurmuş olduğu görülen bu çalışanların, Hürriyet Gazetesi’ni Hürriyet Gazetesi yapan önemli kişiler olduğu da görülüyor. Çalılanlara gönderilen tebliğatlar, işten çıkarılmayla ilgili önemli pusulalar olarak çalışanlara tevdi edilmiş oldu.

Son yılların en acımasız ve mantıksız, işten çıkarma olayına ilk tepki Fox Ana Haber sunucusu Fatih Portakal’dan geldi. Portakal, sosyal medya hesabında paylaştığı “#Hürriyetgazetesinde çalışanların işlerine son verilme şekli. Bir zamanların amiral gemisi denen gazeteyi sadece renkli sayfalara çevirdiler. Eskiden o çatı altinda çalışmak ayrıcalıktı. Şimdi ise sıradan bir yer.” ifadelerle tepkisini ortaya koydu.

Habertürk köşe yazarı ve program sunucusu Fatih Altaylı da tepkisini dillendiren isimlerden biriydi. Altaylı bugünkü köşesinde “Bir zamanların amiral gemisi, o zamanlar gemiyi amiral gemisi yapan isimleri şimdi işten çıkarıyor. Medyada olur böyle şeyler. Alışığız. Defalarca kovulduk hepimiz. Ama her şeyin bir adabı, bir zarafeti vardır” şeklinde tepki gösterdi.

Gazeteci Cem Küçük de Hürriyet’in işten çıkarılma olayını gündemine aldı. Küçük, Gülse Birsel’in tepki göstererek ilk günden tepkisini koymasına destek verirken Gazeteci İsmail Saymaz’ı hedefine aldı. Saymaz’a “Tepkiniz olacak mı, kafanızı kuma mı gömeceksiniz?” diye soran Küçük’e İsmail Saymaz’dan henüz bir yanıt gelmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz