DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Alaattin Çağıl: “Dünya, Sosyal Medyanın Zararlarını Tartışıyor”

Alaattin Çağıl: “Dünya, Sosyal Medyanın Zararlarını Tartışıyor”

İçerik üretiminden uzmanlık düzeyine kadar uzanan bir alanda hizmet veren Alaattin Çağıl, son dönemin tartışmalı konularından biri olan ‘Sosyal medyanın olumsuz etkilerinden çocukları nasıl korumak gerekir?’ sorusuna yönelik açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
20 Ağustos 2022 14:39
Alaattin Çağıl: “Dünya, Sosyal Medyanın Zararlarını Tartışıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçerik üretiminden uzmanlık düzeyine kadar uzanan bir alanda hizmet veren Alaattin Çağıl, son dönemin tartışmalı konularından biri olan ‘Sosyal medyanın olumsuz etkilerinden çocukları nasıl korumak gerekir?’ sorusuna yönelik açıklamalarda bulundu. Çağıl; “Sosyal medya uzağı yakın kılarak, bir nevi ülkeler arasındaki sınırları oradan kaldırdı. Böylelikle Marshall McLuhan’ın ‘Global Köy’ kavramı da gerçek oldu. Sosyal medyanın bunun gibi birçok önemli ve olumlu yönünden bahsedebiliriz. Ancak platformların bu olumlu yönlerinin yanı sıra birtakım olumsuz etkileri de beraberinde getirdiğini göz ardı edemeyiz. Dünya, çocukları sosyal medyanın zararlarından nasıl koruyacağını tartışıyor.”

Alaattin Çağıl, dünyanın bu konu özelinde tartıştığı konulara değinmeye devam ediyor. Çağıl; “Sosyal medyanın zararları etkilerinden çocukları koruma maksadıyla atılan adımlar aynı zamanda gizlilik ve sansür tartışmalarına neden oluyor. Bu noktada uçtan uca şifreleme bile fazlasıyla tartışma dolu argümanlara zemin hazırlıyor. Son olarak Apple’ın atmaya hazırlandığı adımda dijital dünyayı şimdiden ikiye bölmüş durumda. Çocuk istismarını önlemek için kullanıcıların cihazlarındaki fotoğraflarını taramayı hedefliyor. Bu da doğal olarak mahremiyet ve güvenlik sorunlularını da bir kez daha gündeme taşıdı. Yani bir Apple kullanıcısı olarak siz sunuculara fotoğraflarınızı yüklemeseniz dahi Apple, cihazınızdaki fotoğraflarınıza erişim sağlayabilecek.” ifadeleriyle önemli bir konunun altını çiziyor.

Yazar kimliğiyle de tanınan Alaattin Çağıl, gizlilik ve korumacı politikalara yönelik açıklamalarını sürdürüyor; “Birtakım eleştirmenler Apple’ın atmaya hazırlandığı bu adıma mahremiyet gerekçesi ile şiddetle karşı çıkarken, Apple’ın bu adamını destekleyenler de var. Örneğin; GCHQ ve Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin teknik başkanları bu yaklaşımı destekliyor. Hatta bu uygulamanın sadece Apple ile sınırlı kalmamasını, diğer teknoloji şirketlerinin de benzer bir yaklaşım göstermesini istiyor.” Sözleriyle önemli bir konunun tüm perspektifini gözler önüne seren Çağıl, sözlerini ise şu şekilde bitiriyor; “Gizlilik ve güvenlik üzerindeki kaygıları anlayabiliyorum. Ancak şu da bir gerçek ki bir şekilde çocuklarımızı sosyal medyanın olumsuz etkilerine karşı korumamız gerekiyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ