2019 Yılında Otomotiv Pazarında Daralma Devam Ediyor

2019 yılında otomotiv pazarında daralma görülüyor. Otomotiv sektörü 2018 yılında girdiği negatif durumdan çıkamıyor.  Ülkedeki ekonomik durgunluk araç piyasasını sallamaya devam ediyor. Tüm sektörlerde görülen durgunluk, otomotiv sektörünü daha fazla etkiliyor. Kötü gidişatın gözle görülür hale gelmesi üzerine ÖTV ve KDV indirimi hamleleri yapılsa da sonuç vermediği anlaşılıyor.

Otomotiv Pazarı 2018’in Gerisinde Kalıyor

2018 yılının Mart ayında 76 bin 345 adet otomobil ve hafif ticari aracın satıldığı ülkemizde, 2019 yılının Mart ayında bu rakamların gerisinde kalındı. %35 oranında bir düşüşün görüldüğü satışlar, 49.221’de kaldı. Otomotiv pazarında daralma konusuna çözüm olması için getirilen indirimler ise faizlerin gölgesinde kaldı. Nakitleri bulunmayan kişiler, faizlerin yüksekliği karşısında araç almaktan vazgeçti. Öyle ki Ocak, Şubat ve Mart ayları birlikte değerlendirildiğinde araç satışlarındaki azalma yüzde 50’ye yaklaştı.

Hurda Teşviki Yenileniyor

Hurda teşvikinin çıkması ile kısa süreli bir hareketlilik görülen otomotiv pazarında daralma sürüyor. Ayı araç satamadan geçiren araç bayileri personel sayısını azaltıyor. 30 Haziran’da sona erecek olan hurda teşvikinin uzatılması hedefleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yeni torba paket ile hurda teşviki miktarının arttırılması öngörülüyor. Otomotiv pazarında daralma için en iyi çözümün sıfır araç faizlerinin azalması olduğu vurgulanıyor. Kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte diğer teşviklerin devam etmesi halinde satışların eski günlerine döneceğini belirten yetkililer, bu konuda adım atılmasını istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir