2019 Turizm Beklentisi Yükseliyor

2019 turizm beklentisi rakamları, hedeflenen turist sayısında çıtanın yükseldiğini gösteriyor. Her yıl en az turistin ülkemizi ziyaret ettiği aylar olan Ocak, Şubat ve Mart aylarında 500 bine yaklaşan turist sayısı turizmcileri umutlandırıyor. Rezervasyonların hızla artması ve turist ivmesinin yükselmesi turizmcileri mutlu ediyor. Hedeflenen rakamlara ulaşılması için büyük uğraş veren otelciler devletten de destek bekliyor.

50 Milyon Turist Bekleniyor

Otelcilerin 2019 turizm beklentisi hakkında açıklama yapan Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, 2018’in kendileri açısından verimli olduğunu, 2019 yılında da daha büyük başarı amaçladıklarını belirtiyor. Geçen seneye oranlar yüzde 10’dan fazla bir artış gerçekleşeceğini açıklayan Ayık, Antalya’ya gelecek turist sayısının ise ortalama 15 milyon olacağını sözlerine ekliyor.

Turizm Lokasyonları Genişliyor

Geçmiş yıllarda ülkeye gelen turistlerin deniz turizmi ağırlıklı olmasına rağmen, son yıllarda kültür turlarının da katkısı artıyor. Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun da turizm olanakları bakımından geliştiğini belirten Osman Ayık, 2019 turizm beklentisi konusunda umutlu olmalarını buna bağlıyor.

Turizmcilerin Karlılığı Artıyor

Önceki senelerde hatırı sayılır bir turist kabul eden turizmcilerin gelirlerinde düşüş yaşanmıştı. Maliyetlerin artması sonucu çoğunlukla zarar eden turizmciler 2018 yılından itibaren gelirlerini arttırmaya başladı. Özellikle 29014 yılındaki kar oranlarına ulaşamadıklarını söyleyen Başkan, 2019 senesi için %15 seviyelerinin gerçekçi 2019 turizm beklentisi olduğunu itiraf ediyor. Ancak şu anda devlet desteğine ihtiyaç duyan turizmcilerin 2020 yılında itibaren hak ettikleri gelirlere ulaşacakları öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir